Nikto nevie lepšie, čo odradí zlodeja od vniknutia do vášho domu, než zlodej samotný. Navyše niektoré naše predstavy o tom, čoho sa zlodeji stopercentne boja, nemajú so skutočnosťou absolútne nič spoločné. Z exkluzívneho prieskumu, ktorý si nechal Jablotron vypracovať u spoločnosti Perfect Crowd Research, vyplývajú zaujímavé fakty, ktoré sú cenné v tom, že pochádzajú od samotných páchateľov – zlodejov.

1. Vykrádačky sa odohrávajú zásadne v noci.

O tomto fakte sme tak nejako presvedčení všetci, vedie nás k tomu sedliacky rozum a nedostatok kriminálnej praxe. V reále ale záleží na tom, o aký typ nehnuteľnosti sa jedná. Celé tri štvrtiny opýtaných zlodejov sa jednoznačne vyjadrili tak, že by sa do panelového bytu snažili vlámať zásadne cez deň. Úplne iná situácia nastáva, keď je „cieľom“ rodinný dom. Tam by títo profesionáli radšej zavítali v noci. To preto, že v dome, v ktorom spia jeho majitelia, bude celkom iste vypnutý alarm (aspoň si to oslovení zlodeji myslí).

2. vykráda nás maximálne v čase, keď budeme na dovolenke.

Z prieskumu však vyplýva, že príslovie „príležitosť robí zlodeja“ je úplne pravdivé: 75% páchateľov uvádza, že sa stretávali s ľahkomyseľným a extrémne neopatrnými obeťami. Proste si všimli pootvoreného okna – a trestný čin bol na svete. Ako ďalšie chyby zmieňovali otvorenú ventiláciu alebo kľúče od auta pohodené na stole, prípadne kľúče od bytu, ktoré majiteľ domu nechal ležať v aute. Často sa do domu dostali aj kvôli neuzamknutému zadnému vchodu. Možno sa usmejete, ale neraz majitelia nechali kľúč pod rohožkou či v kvetináči.

3. Máme zamknuté a zlodeja si určite niekto po chvíli všimne.

To by bolo možné v prípade, keby vniknutie do objektu dnešným páchateľom zabralo nejaký čas. Opýtaní zlodeji však tvrdia, že sa cez bežne používané zámky, normálne dvere a objekt bez elektronického zabezpečenia dostanú do dvoch minút. Áno, čítate dobre.

4. Máme zatiahnuté žalúzie a susedia nám dom/byt postrážia.

Tak tu ste tiež úplne vedľa. Prítomnosť ľudí vo vedľajšom rodinnom dome zlodeji nepovažujú za žiadnu prekážku. Rovnako tak žalúzie. Naopak prítomnosť strážneho psa – či už na záhrade, alebo v byte – už určitému percentu páchateľov vadí a od vniknutia ich odrádza. Ani pes však podľa ich názoru nie je stopercentná záruka ochrany pred vlámaním. Drzejší páchatelia tvrdia, že ide o veľkosť psa a tiež o to, že sa so zlodejom väčšinou skamaráti. Možno mu zlodej dokonca prinesie dobrôtku a pohladí ho.

5. Zlodeji si tipujú ciele podľa viditeľných znakov.

Skúšali ste sa vžiť do zlodeja? Pravda je taká, že za najistejšia tip na vykradnutie zlodeji považujú echo od svojich známych. Na druhom mieste uvádzajú plnú poštovú schránku. No a auto pred domom? To je rozhodujúcim ukazovateľom pre iba 4% opýtaných páchateľov. Zaujímavým zdrojom tipov je aj Facebook, kde sa majitelia nehnuteľnosti často otvorene bavia o tom, kedy pôjdu na dovolenku a ako dlho sa na nej budú zdržiavať.

6. Hlavne keď zlodeji nevidí dovnútra.

Tomuto „zabezpečeniu“ verí rad majiteľov nehnuteľností. Keď predsa zlodej neuvidí, či je vo vnútri niečo cenného, ​​nebude riskovať vniknutie. Pravda je opäť úplne iná. Väčšinu opýtaných zlodejov od vlámaniu nijako neodrádza fakt, že nevidí svoj potenciálny lup.

7. Máme alarm, nie je čoho sa báť.

Tu je potrebné si vysvetliť, že existujú alarmy, ktoré majitelia nenechajú napojiť na pulty centrálnej ochrany. Často môže ísť aj o neprofesionálne zariadenia, ktoré na nich ani napojiť nejdú. Takých sa rad zlodejov nebojí. Len tretina opýtaných zlodejov by ukončila vlúpačkami potom, čo by v byte zistila prítomnosť alarmu. Keď je však alarm napojený na pult centrálnej ochrany, väčšina zlodejov tvrdí, že by okamžite vypratali pole.

8. Poučenie: Čo teda z výpovedí zlodejov vyplýva?

Kúpte si alarm napojený na pult centrálnej ochrany, nebuďte ľahkomyseľní a nenechávajte zlodejom hodenú rukavicu. A neverte chimérám. Zlodeji sú často o krok vpred pred naším sedliackym rozumom. Chcete sa o systéme JABLOTRON 100+ dozvedieť viac? Kontaktujte nás